name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=41" id="ctl00">

TRAFİK NEDİR ?

Trafik yayaların, motorlu ve motorsuz araçların hal ve hareketlerine denir. Trafik etkenini oluşturmak için sadece araca ( otomobil, motosiklet v.s.) gerek yoktur. Yayalarda trafik etkenini oluştururlar. İyi bir sürücü yayaların her zaman geçiş önceliğine sahip olduğunu bilmelidir. Yayalar yaya yolu ve yaya geçitlerini kullanarak trafiği oluştururlar. Direksiyon derslerinde yaya geçiş öncelikleri de pratik olarak yapılmaktadır. Sürücüler ve şoförler yaya geçidindeki ve yaya yolundaki yayalara yol vermekle mükelleftirler. Unutmayalım ki sürücülük sadece kullanmak değil, trafik kurallarını da tam öğrenmektir. Yukarıdaki trafik tanımında yayanın yanı sıra motorlu ve motorsuz araçtan da bahsettik.

Bu terimleri de anlamca açıklamak gerekir. Motorlu araç günümüzde yolcu ve yük taşımada kullanılan tüm motoru olan vasıtalara denebilir. Örnek vermek gerekirse araba , motosiklet, traktör, minibüs, otobüs v.s. Motorsuz araçta ; bir yerden bir yere gitmek için kullanılan ve motoru olmayan vasıtalardır. Örnek vermek gerekirse bisiklet, at arabası v.s. Motorlu ve motorsuz araçlarda kendi içerisinde geçiş haklarına sahiptir ve unutulmamalıdır ki motorsuz araç motorlu araca yol vermek zorundadır. Trafiğin tanımından da anlaşılacağı üzere direksiyon dersleri sadece araç kullanımı üzerine değil trafikte hangi aracın veya yayanın geçiş önceliklerini de kapsar. Maalesef günümüzde bilinçsiz araç kullanımı artmaktadır. Bunun en büyük sebebi trafik kurallarının bilinmemesinden ve yeteri kadar direksiyon eğitimi almadan trafiğe çıkılmasından kaynaklanmaktadır. Direksiyon Geliştirme Merkezi olarak en öncelikli hedefimiz neyi neden yaptığını bilen diğer sürücü, şoför ve yayalara saygılı ve onların can güvenliğini önemseyen sorumluluk sahibi sürücüler yetiştirmektedir.

Unutulmamalıdır ki trafik kazalarının %98.2 insanlardan kaynaklanır. Kesinlikle iyi bir eğitim almadan trafiğe çıkılmaması gerekir. Aksi taktir en küçük olarak adlandırılan trafik kazası bile hem sizin hem malını hem de en kutsal hak olan yaşam hakkını elinden alabilir. Trafik sonu olmayan bir okyanus gibidir. Yukarıda sadece trafiğin tanımına değindik ve sadece tanımındaki faktörlerin sıralaması bile ( geçiş öncelikleri ) bir çok kazayı önleyebilecek düzeydedir. Bundan hareketle kesinlikle kurallara uyan sürücüler olmaya gayret etmeli ve kurallara uymayan kişileri de uyarmalarıyız. Trafikte en çok insan/sürücülerin kazaya sebebiyet verdiğinden bahsetmiştir. Peki biz tam olarak ne yapıyoruz da kazaya sebebiyet veriyoruz. Bunlar en ilk başında az öncede belirttiğimiz gibi teorik bilgi eksikliği yataktadır.


Daha sonra yorgun ve dalgın araç kullanımı diyebiliriz. Örneğin bir sürücü sürekli cam açıp kapama ve radyo ile oynarsa dikkatini trafiğe veremez ve önünde aniden başka bir araç durduğunda veya yaya geçtiğinde onlara çarpabilir. Araç kullanırken hızlarımız normal yaya olarak ulaştığımız hızlarında kat ve kat üzerindedir. Doğal olarak kaza yapma olayı anlık gelişir. Kesinlikle trafikte dikkatli olmalıyız ve araç kullanırken kurallara tam olarak uymalıyız.

Uzman Eitmenler Sürücü Kursu

Ehliyet Yzaı

Ehliyet Yzı

Sürücü Kursu Başlık.

Ehliyet Yazı

Yükleniyor...